Män för jämställdhet
Under 2011 genomför Män för Jämställdhet ett projekt som önskar engagera och samarbeta med män och kvinnor inom de nationella minoriteterna i frågor om män och jämställdhet.
Män för Jämställdhet är en riksorganisation som fokuserar på att fler män ska bli aktiva i arbetet för ökad jämställdhet och därmed också för kvinnofrid i samhället. De menar att det är viktigt att fundera över vad traditionella könsmönster, och då i synnerhet normer för maskulinitet, spelar för roll i det män förväntas göra i vårt samhälle.
Nationella minoriteter
Under 2011 genomför Män för Jämställdhet ett projekt, finansierat av Folkhälsoinstitutet, där de önskar engagera och samarbeta med fler män och kvinnor i dessa frågor. De vill nu också möta män och kvinnor inom de nationella minoriteterna. Finns det skillnader i traditionella könsmönster och frågor om maskulinitet om man växer upp och lever på, exempelvis, Södermalm i Stockholm inom majoritetskulturen eller om man växer upp i Umeå inom en samisk, tornedalsk, romsk, judisk eller sverigefinsk kultur?
Fördomar
- Hur mäns livssammanhang och normer för maskulinitet framställs både inom minoritetskulturerna själva men kanske framför allt från majoritetskulturens fördomsfulla ögon är något vi behöver resonera vidare om, säger Tomas Wetterberg, projektledare för detta projekt och ordförande i Män för Jämställdhet.
Frågor om män
Tomas har arbetat många år med frågor som kretsar runt pojkar, män och jämställdhet. Bland annat har han arbetat på länsstyrelsen i Örebro län och på Regeringskansliet. Nu söker Tomas efter män och kvinnor inom de nationella minoriteterna med intresse för frågor om män, maskulinitet och jämställdhet.
Intresserad?
Är du nyfiken på dessa frågor är du välkommen att kontakta Tomas Wetterberg, tomas.wetterberg@mfj.se, 070-515 79 50
Postadress: Box 90, 981 22 GIRON/KIRUNA
Besöksadress: Adolf Hedinsvägen 58
Tel/Phone: +46 (0)980-780 30 fax: +46 (0)980-780 31








